برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

دستگاه پلاتر چیست؟

دستگاه پلاتر چیست؟

در این مطلب قصد داریم به بررسی دستگاه‌های‌ پلاتر بپردازیم. پلاتر را می‌توان دستگاهی نامید که تصاویر و ترسیم‌ها را از خروجی رایانه گرفته و چاپ می‌کند. درواقع اَشکال و خطوط رسام را دستگاه پلاتر ترسیم می‌کند، پس در ترسیم‌های فنی و معماری و به‌طور کلی در تصاویر بُرداری یا همان وِکتور بسیار پرکاربرد است. چاپ‌های عریض مانند تابلو یا نقشه‌های صنعتی را، به‌بیان ساده، با دستگاه پلاتر چاپ می‌کنند. پرینترها بیشترین عرضی را که می‌توانند چاپ کنند A3 است، بنابراین برای چاپ نقشه‌های ساختمانی، برای مثال، قطعا نیازمند پلاترها هستیم. چاپ با استفاده از یک هد رنگ‌ریز صورت می‌گیرد و ظرافت کار هم بسیار بالاست.

دستگاه پلاتر برای چاپ متن اصلا مناسب نیست زیرا دراین‌صورت باید هر حرف را جداگانه رسم کنید که این کار اصلا منطقی به‌نظر نمی‌رسد و بسیار هم وقت‌گیر است؛ اما پلاتر به‌آسانی می‌تواند کارهای گرافیکی را با کیفیت عالی ارائه دهد که دلیل آن کار با نقطه‌های زیاد در ترسیم است. به‌بیان ساده‌تر، نقطه‌ها کنار هم قرار گرفته و تصویر را شکل می‌دهند. حال هرچقدر تعداد این نقطه‌ها بیشتر باشد، مسلما کیفیت تصویر بالاتر خواهد بود.

گروه دستگاه پلاتر

دستگاه پلاتر ها در بحث استفاده از کاغذ به دو گروه بزرگ تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول پلاترهایی که از کاغذ الکترواستاتیک (دارای پوشش مخصوص) استفاده می‌کنند؛ و دسته‌ی دوم پلاترهایی که از کاغذهای معمولی استفاده می‌کنند. طبیعتا بسته به نیاز و هزینه‌ای که می‌خواهید انجام دهید، از یکی از این دو نوع کاغذ پلاتراستفاده می‌شود.

اجزای مختلف دستگاه پلاتر

اجزای مختلف دستگاه پلاتر

دستگاه پلاتر حاصل چندین بخش است. بدنه، ریل عرضی، ریل طولی، مکانیزم کاهنده، مکانیزم انتقال به ریل عرضی و قلم ثابت، محرک‌های قدرت، بخش کنترل سخت‌افزار و نرم‌افزار، همگی از اجزای دستگاه پلاتر هستند. در این مورد یک نکته‌ی اساسی وجود دارد و آن هم بهینه‌سازی دستگاه پلاتر است. درست مانند بسیاری از دستگاه‌ها، پلاتر نیز نیاز به رسیدگی دارد تا کارایی آیده‌آل خود را همواره حفظ کند. در قسمت کنترل دستگاه نیز سه بخش بسیار مهم وجود دارد؛ بخش تغذیه انرژی برق، که همان‌طور که از نام آن مشخص است کار برق‌رسانی به دستگاه پلاتر را انجام می‌‌دهد؛

بخش هدایت موتورها؛ و بخش موتورهای دستگاه پلاتر، که کوچکترین آسیبی نباید به آنها وارد آید، چراکه عملکرد پلاتر را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار می‌‌دهد، و چه‌بسا هزینه‌ی زیادی را هم روی دست شما جهت تعمیر پلاتر بگذارد.

 

انواع دستگاه پلاتر

انواع دستگاه پلاتر

پلاترها در سه نوع پلاتر عریض و پلاتر کم‌عرض و پلاتر جوهرافشان دردسترس هستند. مورد سوم فقط برای ترسیم نقشه و طراحی است.

رسام در پلاتر چیست؟ و انواع رسام

رسام در پلاتر چیست و انواع رسام

در بحث انواع رسام‌ها می‌توان به رسام‌های جوهرافشان اشاره‌ای داشت که همانند چاپگرهای جوهرافشان معمولی هستند. البته سایز بسیار بزرگتری دارند و قادر به ترسیم اشکال و حروف هستند.

رسام‌های قلمی نوع دوم هستند. که با یک یا چند قلم رنگی خطوط را رسم می‌کنند. این نوع رسام‌ها، همانطور که قبلا هم اشاره شد، برای متن خوب جواب نمی‌دهند. چون علاوه بر وقت زیادی که برای انجام کار باید صرف کنیم، ظاهری ماشینی هم خواهیم داشت که مطلوب هیچ نوع کاری نیست. همچنین اندازه و ضخیم بودن یا نبودن خطوط را هم بدون تغییر قلم نمی‌شود تغییر داد. حال فرض کنید بخواهید از این نوع رسام برای تهیه‌ی یک متن با انواع قلم‌ و اندازه استفاده کنید. کاری تقریبا نشدنی‌ست! اما در قالب‌های بزرگ‌تر به راحتی می‌شود با این نوع رسام، گرافیک پیکسلی بسیار خوبی دریافت کرد.

 نوع آخر نیز رسام‌های الکترواستاتیکی یا همان پلاتر هستند. این گونه رسام‌ها، همانند چاپگرهای لیزری از بار الکتریسیته ساکن و پودر جوهر استفاده می‌کنند. به بیان ساده‌تر، اینگونه رسام‌ها ابتدا الگویی از نقطه‌های بار‌دار الکتریکی را روی کاغذ پلاتر رسم کرده، آنگاه از پودر جوهر استفاده کرده و آن را حرارت می‌دهند.

کاغذ پلاتر یا کاغذ رسام به چند نوع است؟

فناوری حرکت کاغذ پلاتر نیز بر سه نوع است.

کاغذ پلاتر نوع اول مسطح یا فِلَت‌ بِد (Flat Bed) نام دارد، که کاغذ پلاتر است. قلم یا قلم‌ها طبق محورهای X و Y حرکت می‌کنند. مشکلی که در اینجا هست، جای زیاد خواستن محل قرارگیری کاغذ است.

کاغذ پلاتر نوع دوم را غلتکی (Roller) می‌نامند. کاغذ پلاتر را درمیان یک سطح استوانه‌ای به‌ حرکت درمی‌آورند. قلم در جهت یک محور حرکت کرده و در همین‌ حال، استوانه با کاغذ متصل به آن، در جهت محور دیگر حرکت می‌کند.

کاغذ پلاتر نوع سوم نیز مختلط (Hybrid) نامیده می‌شود. اینها همانند نوع غلتکی هستند که محور عمودی حرکت‌شان است ولی ازنظر اندازه، از آنها کوچکترهستند.

کاغذ پلاتر یا کاغذ رسام به چند نوع است؟

دستگاه‌های رسام مجموعه‌ای از دستور‌ها را دارند که به دستگاه رسام امکان می‌‌دهد عملیات‌های پیچیده را فقط با یک دستور اجرا کند. زبان هیولیت پاکارد (HPGL) از بهترین و کارآمدترین مجموعه دستور‌ها است. زبان‌های ارتباطی دیگری مانند DMPL نیز موجود است. برای ارتباط نیز از نرم‌‌افزار CAD می‌توانید به‌راحتی استفاده کنید. البته به‌شرط آنکه کار با این نرم‌افزار را به‌خوبی بلد باشید.

هد پلاتر یا کارتریج پلاتر

هد پلاتر یا کارتریج پلاتر

در مورد کارتریج پلاتر و یا هدهای پلاتر یک نکته‌ی اساسی و بسیار مهم وجود دارد. بسیار مهم است که در پلاتر سیستمی تعبیه شده باشد که متناسب با حجم کار جوهر را کم‌کم داخل هد پلاتر تزریق کند. این کار باعث دوام و کیفیت ثابت چاپ از ابتدا تا انتها می‌شود و عمر و کارکرد دستگاه پلاتر را نیز بالا می‌برد.

 

تفاوت بین چاپ بنر و چاپ پلاتر

تفاوت بین چاپ بنر و چاپ پلاتر

شاید تا اینجای کار سوال یا سوالاتی ذهن شما را درگیر ساخته باشد. تفاوت بین چاپ بنر و چاپ پلات در چیست؟ آیا چاپ پلاتر همان چاپ بنر نیست؟

چاپ بنر و دستگاه پلاتر هر دو در دسته‌ی چاپ‌های عریض (یا همان لارج فرمت) قرار دارند، که به‌وسیله‌ی این دو امکان‌پذیر است. اما دستگاه‌‌های چاپ پلاتر در صنعت چاپ دیجیتال در دسته‌بندی “چاپی فضای داخلی (Indoor)” قرار دارند.  دستگاه‌های چاپ بنر، برعکس؛ “چاپ فضای خارجی (Outdoor)” هستند. بنر خام مانند پلاستیک است و هزینه‌ی چاپ آن عملا نصف پلات تمام می‌شود. بنر بلافاصله بعد از چاپ خشک نمی‌شود. اما با این حال سرعت چاپ آن حداقل سه برابر پلات است.

عرض بنر تا ۳۲۰ سانتی‌متر هم می‌تواند باشد. درحالیکه پلات حداکثر ۱۰۰ سانتی‌متر است. محدودیتی در طول بنر نداریم ولی چاپ پلات با طول حداکثر ۲۵۰ سانتی‌متر امکان‌پذیر است (مگر اینکه دو یا چند پلات را به هم چسباند). بنر عمر بیشتری دارد و مخصوص فضای خارجی طراحی شده است.  جوهر آن سالونت بیس است که در نور مستقیم خورشید، در رطوبت، در گرما و در سرمای محیط، به‌شدت مقاوم است. درصورتی چاپ پلات مخصوص فضای داخلی و با جوهر واتربیس بر روی کاغذ است که در مجاورت با آب‌وهوای فضای خارجی مقاومت کمی نشان می‌دهد.

کیفیت چاپ پلاتر

کیفیت چاپ پلاتر

پلات از کاغذ مقوا است که معمولا با لمینت پوشش داده می‌شود. اما نکته مهم اینجاست که چاپ پلات حداقل ۵ برابر بنر کیفیت به شما می‌دهد و همین باعث شده در بسیاری از موارد در رتبه‌ی بالاتر از بنر قرار گیرد. هر دو از سیستم CMYK پشتیبانی می‌کنند ولی چاپ پلات سیستم رنگی RGB را هم چاپ می‌کند که البته خیلی مورد تایید نیست. وضوح بنر حداکتر dpi 1440 خواهد بود ولی چاپ پلات تا دو برابر این مقدار می‌تواند وضوح تصویر ارائه دهد.

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 ⁄ 9 =


بالا