برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

دستگاه برش لیزر چیست؟

دستگاه برش لیزر چیست؟

لیزر و برش لیزری را می‌توان یکی از فناوری‌های پیشرفته در عرصه‌ی حکاکی و به‌نوعی چاپ روی اشیا و مواد مختلف به‌حساب آورد. همانطور که از نام آن پیداست از اشعه‌ی لیزر برای برش استفاده می‌شود و بیشتر هم در صنعت کاربرد دارد.

صنایعی مانند صنایع نظامی، هوافضا، و غیره. در لیزر کاری قسمت بریده شده با لیزر، یا آب می‌شود یا تصعید شده و یا می‌سوزد. اولین بار لیزر را برای کار روی قالب الماس در سال ۱۹۶۵ به‌کار بردند و بعد از آن نیز از آن به همراه جت اکسیژن برای برش فلزات بهره گرفتند و رفته رفته کاربرد آن گسترش یافت. بعدها برای برش تیتانیوم هم از لیزر کمک گرفتند.

درمورد عملکرد لیزر به‌بیان ساده باید گفت تخلیه الکتریکی باعث تحریک مواد تولیدکننده لیزر می‌شود که با تابش لامپ در محفظه بسته این اتفاق می‌اُفتد.

مزایای دستگاه لیزر

دستگاه برش لیزر

کار با لیزر مزایای بسیاری دارد. مهم‌ترین مسئله در کار با لیزر سهولت استفاده از آن است. همین باعث شده کار با لیزر محبوبیت چندبرابری نسبت به سایر دستگاه‌های برش که بعضا کار با آنها کمی تخصص می‌خواهد یا مشکل است، داشته باشد. همچنین لیزر، کار تمیز و زیبایی را به شما ارائه می‌دهد، یعنی در محل‌های برش لبه‌ی اضافی نمی‌بینیم. از ابتدا تا پایان کار نیز پرتوی لیزر به‌صورت یکنواخت کار برش را انجام می‌دهد که باعث افزایش دقت و ظرافت کار می‌شود.

احتمال تغییر شکل ماده‌ای که در حال برش خوردن است، بسیار بسیار پایین است زیرا حرارت بر ناحیه‌ی کوچکی اِعمال می‌شود.

برش لیزر و برش پلاسما

البته برش دیگری هم در کنار برش لیزر رایج است که آن را برش پلاسما می‌نامند. اما همچنان برش لیزر دقت بالاتر و صرف انرژی و هزینه‌ی کمتری نسبت به پلاسما دارد. اما با این وجود، دستگاه‌ پلاسما ضخامت بیشتری را نسبت به لیزر می‌تواند بُرش دهد که این خود به‌تنهایی باعث استفاده‌ی بیشتر از این دستگاه شده؛ هرچند، دستگاه های لیزر پیشرفته تر و قوی تر در حال تولید هستند تا بتوانند با پلاسما رقابت کنند یا از آن پیشی بگیرند اما به‌نظر می‌رسد هزینه‌ی تمام شده این دستگاه‌های جدید مقرون‌به‌صرفه نباشد؛ یا حداقل مدتی زمان نیاز است تا دستگاه‌های جدید لیزر بتوانند همگانی شوند و به تولید انبوه برسند. با‌این‌حال باز هم دستگاه‌های لیزر دقت و سرعت بالاتری در هنگام کار دارند. همین خود شاید موجب سردرگمی شود که فرد چه نوع دستگاهی را باید خریداری کند. در ادامه مفصل‌تر به این مبحث پرداخته خواهد شد.

 

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 24 =


بالا