برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

سی ان سی cnc  چیست؟

سی ان سی cnc چیست؟

علم از گذشته تاکنون همواره درحال پیشرفت بوده است. دستگاه‌ها تقریبا هر روز جدید و جدیدتر شده‌اند. گوشه‌ای از این علم به صنعت چاپ وارد شده و راه را برای دستگاه‌های CNC باز کرده تا قدم به عرصه بگذارند. این دستگاه‌ سی ان سی بسیار در صنعت پرفایده هستند. در این مطلب قصد بررسی این دستگاه‌ها را داریم.

دستگاه  cnc و تعریف حروف cnc

دستگاه‌های CNC را باید ماشین‌های کنترل عددی نامید که باعث شده‌اند زمان کار کوتاه شود، و به ابزارهای کمتری احتیاج داشته باشیم، و نیز دقت تکراری بالایی هم دارند.

بیایید کمی بیشتر وارد جزئیا‌ت شویم. N در انگلیسی حرف اول Numerical (عددی) و C هم حرف اول Control (کنترل) است. پس NC یک قرارداد است که آن را “کنترل عددی” ثبت کرده‌اند و دستگاه‌هایی که عملکردشان با نوار سوراخ شده است را اینگونه خطاب می‌کنند. همچنین CNC کنترل عددی توسط کامپیوتر نیز هست. نتیجه می‌گیریم تمام تمام دستگاه های CNC یک NC هستند، ولی معکوس این قضیه صادق نیست.

دستگاه cnc ودلیل استفاده ی سی ان سی کارانن از این ابزار

دستگاه cnc ودلیل استفاده ی سی ان سی کارانن از این ابزار

اما دلیل استفاده از ماشین‌های CNC در صنعت را، متخصصان، موارد زیر عنوان کرده‌اند:

۱- خودکارسازی ۲- کنترل و تسلط حرکت ابزار ۳- کنترل بر سرعت دَوَران قطعه، که این مورد از مهم‌های استفاده از ماشین‌های کنترل عددی است. دستگاه cnc تنها ماشینی است که در صنعت می‌توان آن را درحال برقراری ارتباط با ماشین‌های دیگر دید که این در نوع خود بی‌نظیر به‌حساب می‌آید.

قیمت دستگاه سی ان سی

قیمت دستگاه سی ان سی

 

قیمت دستگاه سی ان سی گران بوده و نیاز به سی ان سی کار جهت کار با آن، بعلاوه‌ی هزینه‌های دیگری که بسیار بالاست، باعث شده این دستگاه‌های CNC ارزش بسیار خاصی داشته باشند. هرچند این موضوع باعث نشده استفاده از این دستگاه‌ها متوقف شود.

 
 

                                                                                  نحوه ی کار دستگاه cnc

نحوه ی کار دستگاه cnc

دستگاه CNC نرم‌افزاری کار می‌کند؛ یعنی با برنامه ی سی ان سی به‌راحتی می‌توان بر دستگاه تسلط داشت و نیازی به سخت‌افزار برای انتقال کد نداریم. حافظه‌ی ROM (رام) برنامه‌های اجرائی را در خود جای می‌دهد و کدهای NC در حافظه RAM جایشان را تثبیت می‌کنند. دقت کنید محتویات RAM با خاموش شدن کنترل کننده پاک می‌شود.

درابتدای مطلب به دو اصطلاح NC و CNC اشاره کردیم. اما تفاوت آنها در چیست؟

سیستم‌های NC دارای سیستم کنترل بر روی ماشین ابزار هستند که اجازه می‌دهد برنامه‌ای خارج از ماشین تهیه شده، و به نوعی وارد و نصب گردد. برنامه‌های NC را می‌شود روی ماشین ابزار cnc  شروع کرد و نگه داشت، اما اصلاح آنها امکان‌پذیر نیست. در اینجا باید از قبل همه چیز را لحاظ کنیم. اما در سیستم‌های CNC کامپیوتر نقش اول را ایفا می‌کند. نه فقط اجازه داریم برنامه‌های NC را اجرا کنیم، بلکه حتی این امکان هست که خود برنامه را نوشته و بارها و بارها به تصحیح آن بپردازیم؛ و البته مزیتی بهتر از این را نمی‌توان یافت.

دستگاه سی ان سی و مدل های حرکتی ان

دستگاه سی ان سی و مدل های حرکتی ان

ساخت دستگاه CNC بیشتر برای مدل‌های مختلف حرکت‌ صورت می‌گیرد. به‌ نوعی کار از حالت تک بُعدی خارج شده، پس برای ساخت قطعات پیچیده قطعا مختصات و راستاهای چرخشی لازم داریم. جهت حرکت محورهای دستگاه cnc هم باید براساس حرکت محور تعریف شود.

سی ان سی و مختصات مطلق

سی ان سی و مختصات مطلق

– سی ان سی و مختصات مطلق

در این مدل مختصات، نقاط مختلف نسبت به یک محور ثابت صفر است و موقعیت قطعی از نقطه X0 و Y0 در منتهااِلیه سمت چپ پایین سیستم اندازه‌گیری ‌می‌شود.

۲- سی ان سی و مختصات نسبی

در استفاده از این مدل، نقطه صفر با محور حرکت می‌کند و مختصات هر نقطه نسبت به نقطه قبلی محاسبه می‌شود. به جرات می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌های CNC مختصاتی از پیش تعریف شده دارند.

و اما در مورد انواع حرکات در دستگاه cnc می‌توان به تقسیم‌بندی زیر رجوع کرد:

۱- حرکت خطی یا بُرش مستقیم ماشین cnc

اگر در امتداد یک خط، از یک نقطه شروع کنیم و حرکت را ادامه دهیم، آنگاه حرکت خطی یا برش مستقیم داریم.

۲- حرکت دایره‌ای و بُرش قوسی ماشین  cnc

اما اگر درطول مسیری دایره‌ای به سمت هدف حرکت کنیم، آنگاه برش قوسی یا همان حرکت دایره‌ای را خواهیم داشت.

۳- حرکت قوسی ماشین CNC

اگر سه محور نسبت به یکدیگر گردش داشته باشند، حرکت خطی و قوسی در سه جهت میسر است.

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 10 =


بالا