برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

دستگاه پانچ چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه پانچ چیست و چه کاربردی دارد؟

 

پانچ را همه حداقل یکبار شنیده‌ایم. خود کلمه‌ی “پانچ” تقریبا همه‌ی ما را به‌ سمت دستگاه‌ پانچ خانگی می‌برد که برای کاغذ‌های مختلف و قراردادن آنها در زونکن‌ها استفاده می‌کنیم. اما کاربرد و تنوع دستگاه‌ پانچ خیلی بیشتر از آن یک نمونه است و بسته به هدف ما می‌توان انواع سوراخ‌ها را نه‌تنها در کاغذ، بلکه در مواردی دیگر مانند پارچه، بنر، مقوا و غیره، ایجاد کرد. به‌طور کلی دستگاه پانچ یا همان ابزار سوراخ کردن وسیله‌ای است که با ظرافت و دقت خاص خود با اِعمال پرس بر سطح، آن را سوراخ می‌نماید.

در این مطلب سعی داریم نگاهی جامع به بحث دستگاه‌ پانچ داشته باشیم. ابتدا از بحث پرس پانچ آغاز می‌کنیم. پرس پانچ نوعی پرس ماشینی است که برای ایجاد سوراخ در مواد خام استفاده می‌شود. می‌توان بسیار ساده آن را با نیروی دست کنترل کرد، یا اینکه می‌توان نمونه‌های بزرگ آن را تهیه نمود که چند سنبه دارند و برای سوراخ‌کاری در قطعات پیچیده و بزرگ استفاده می‌شوند. نمونه‌هایی هم وجود دارند که به کمک دستگاه پانچ CNC کار می‌کنند، که البته از نوع پیشرفته‌ی پرس پانچ هستند.

پرس پانچ

پرس‌های پانچ یا شکلی مانند حرف C، یا حرف H انگلیسی دارند. در مواردی مثل یک “پل” طراحی‌ شده‌‌اند. تجربه بیشتر نشانگر تعادل بهتر این دستگاه‌هاست، هرچند که دستگاه‌های C شکل هم سنبه‌ی پانچ هیدرولیک در قسمت بالای دستگاه دارند. همینطور می‌شود قالب را در آنها به اصطلاح قفل کرد تا در هنگام کار مشکلی پیش نیاید.

نوع دیگری از پرس‌های پانچ با کمک گرداننده‌هایی روی میز دستگاه، اصطکاک را به حداقل رسانده‌‌اند تا قطعات خش نیفتند. اینها به پرس‌های کله‌دار (Turret Type) معروف هستند.

یک دستگاه پرس پانچ را باید براساس چند مولفه شناخت. اول، شکل. که بیشتر C شکل یا H شکل هستند؛ دوم، سیستم انتقال قدرت به پیستون، که یا پانچ هیدرولیک است، یا الکترومکانیکی، و یا فقط مکانیکی.

سوم، تک‌ مرحله‌ای بودن یا چند مرحله‌ای بودن در کار (Progressive)؛ چهارم، اندازه‌ی محدوده‌ی کار دستگاه پانچ؛ پنجم، سرعت و کارایی براساس ضخامت حفره‌ی ایجاد شده و سرعت کار دستگاه؛ ششم، ایمنی دستگاه، یا حداکثر وزن قطعه؛ هفتم، (درصورت امکان) نرم‌افزار مورد نیاز برای کار با دستگاه پانچ؛ و درنهایت میزان مصرف انرژی. اینها همگی معیارهایی هستند که می‌توان براساس آنها درمورد یک دستگاه پرس پانچ قضاوت کرد. البته انتظاری که از دستگاه دارید قطعا در اولویت است. برای مثال، هرگز نمی‌توان یک دستگاه پانچ کاغذ خریداری کرد و کارایی پانچ فلز را انتظار داشت.

دستگاه‌ پانچ مجموعه‌ای از قالب‌ها‌ دارند؛ یعنی دو قسمت پانچ‌کن و پانچ‌گیر داشته که اصطلاحا به آنها نَری و مادگی هم گویند. همچنین شبکه‌بندی تخته‌ی فلزی دستگاه نیز با دو محور X و Y انجام می‌شود. از ماشین‌های CNC می‌توان در این دستگاه‌ها استفاده کرد و این قابلیت نیز برای همین طراحی شده است.‌

 

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 ⁄ 1 =


بالا