برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

دستگاه لیزر و روش کار با برش لیزری

دستگاه لیزر و روش کار با برش لیزری

روش‌های مختلفی برای برش با لیزر وجود دارد: روش اول، برش تبخیری نام دارد. به‌بیان ساده باید گفت در این روش حرارت پرتو در نقطه مدنظر متمرکز شده و دمای آن نقطه به دمای نقطه جوش می‌رسد که موجب تبخیر ماده می‌شود و حفره ایجاد می‌گردد. این روش برای چوب، پلاستیک، و آن دسته از موادی که ذوب نمی‌شوند، مناسب است.

روش دوم، برش همراه با دمیدن گاز پُرفشار نام دارد. دمای نقطه‌ی موردنظر به دمای ذوب رسیده و سپس با دمیدن پرفشار گاز به آن نقطه انگار ضربه‌ای وارد می‌شود که باعث ریختن مواد می‌گردد.

مزیت این روش این است که می‌توان دما را به‌اندازه‌ی دمای ذوب آن ماده تنظیم کرد. بنابراین قدرت کمتری مصرف می‌شود. عموما فلزات پذیرای این روش هستند.

در روش دیگر، موادی مانند شیشه با استفاده از حرارت متمرکز در یک نقطه و انبساط تَرَک برداشته و شکافته می‌شوند. با حرکت دادن پرتو می‌توان این عمل را هدایت کرد که به آن برش با ایجاد شکاف حرارتی می‌گویند.

لیزر می‌تواند تا ۳۰ برابر سریع‌تر از یک اَرّه استاندارد عمل کند، اما مهم‌ترین نقطه‌ی منفی آن مصرف برق بالای دستگاه‌های لیزر است. البته مقدار مصرف به حجم کار و ضخامت و مواردی از این دست نیز بستگی دارد.

یک راه‌حل پیشنهادی نیز وجود دارد و آن استفاده از دستگاه‌های CNC است که با ترکیب با لیزر می‌توانند همان خروجی موردنظر را داشته باشند. البته اگر کسب‌وکار شما با لیزر پررونق باشد، هزینه‌ی برق مصرفی را می‌توان در مقابل سود حاصل، نادیده گرفت.

 خرید دستگاه لیزر

دستگاه برش لیزر

در آخر بحث خرید دستگاه لیزر مطرح می‌شود. اینکه چه‌ نوع دستگاهی بخریم همیشه مورد سوال است و خواهد بود. مهم‌ترین عامل، شناسایی نیاز است.

برای مثال اگر کار ما حکاکی غیرفلزات است، دستگاه‌هایی مناسب هستند که قدرت وات کمتر دارند، و برعکس اگر با فلز سروکار داریم، باید دستگاهی بخریم که قدرت وات بیشری داشته باشد.

اگر کار حکاکی شما بیش از بُرش‌کاری شما است، دستگاه با تیوب حداکثر ۸۰ وات خریداری کنید و اگر کار‌های برش‌کاری شما بیشتر از حکاکی است، از دستگاهی با تیوپ ۱۳۰ وات به بالا استفاده نمایید.

تیوب لیزر نصب شده بر روی دستگاه‌ها نیز قابل تعویض و ارتقاء می‌باشد به‌شرط آنکه منبع تغدیه‌ای متناسب با تیوپ لیزر انتخاب شود.

همچنین امکان تبدیل دستگاه لیزر بُرش فلزات به دستگاهی که بتواند غیرفلز را برش دهد، هست؛ منتها باید در انجام این کار و تنظیمات دستگاه نهایت دقت را داشت. ترجیحا این مورد را خیلی توصیه نمی‌کنیم.

متاسفانه مشاهد شده که برخی از فروشندگان توسط همین دستگاه‌های لیزر اقدام به حکاکی جعلی آرم و اطلاعات بر روی قطعات نموده و به‌عنوان مثال چیلر یا فن‌هایی با قدرت کم و بی‌کیفیت و نامعلوم را به‌جای برند‌های معروف جهانی به فروش می‌رسانند.

بنابراین، نهایت دقت و توجه را هنگام خرید دستگاه لیزر داشته باشید و حتی‌الامکان از یک نفر متخصص مشاوره بگیرید.

 

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 17 =


بالا